ГАФ

ГАФ, гимназијски ауторски фестивал, пројекат је ученика Гимназије ,,20. октобар”. Мото нашег филмског и музичког фестивала је ,,Даље нећеш моћи”, инспирисан филмом ,,Ко то тамо пева”. Отварамо врата потпуне слободе, подстичемо максималну креативност, без било каквог вида ограничења.

Када идеја добије свој замах, настане ГАФ. Овогодишњи фестивал одржао се на три локације и у два дана (20. и 21. мај). Био је ово фестивал раста, раста ученика и њихових професора. На чувену реченицу: ,,Даље нећеш моћи!” – рекли смо: ,,Хоћу, јер ја одређујем свој пут.“
Фестивал се ове године састојао од такмичарског (филмског) и ревијалног (музичког) дела. Са својим професорима расли смо у креирању нечег за нас потпуно новог. Фотографисали смо и снимали, креирали видео-позивнице и позивнице, направили веб-сајт и Инстаграм страницу, осмислили комплетну сценографију, режирали и на крају уживали у плодовима свога труда. Фестивал се одиграо на више локација – у нашој гимназији, Културном центру, Народној библиотеци „Вељко Петровић“ и у Багремари, излетишту Црвеног крста. Угостили смо гимназије из Београда, Врбаса и Бачког Петровца

У стручном жирију нашли су се:
1. Марија Вукић, теоретичарка културе, редитељка документарног филма ,,Електрични оргазам за људе будућности” и председница овогодишњег жирија;
2.Сташа Јамушаков, новинарка, главни и одговорни уредник Културно-уметничког програма Радио-телевизије Војводине, позоришни костимограф и сценограф;
3. Драган Прпа, психолог и
4. Лука Јовановић, дизајнер звука и бивши ученик наше школе.

Учесници фестивала су имали прилику да анализирају своје филмове са стручним жиријем, те да добију смернице за унапређење како би наредни фестивал био још бољег квалитета.
Награду за најбољи филм под називом „Даље нећеш моћи“ добила је наша школа, а у изради филма учествовали су следећи ученици: Јелена Грујић, Бојана Нешић, Марија Јовановић, Душан Сиротко и Анастасија Џодан. Специјалну награду за филмски израз добио је филм Гимназије „Жарко Зрењанин“ из Врбаса. Филм носи назив „Погрешан пут“, а аутор филма је Мартин Тодоровић. Награду публике освојио је филм „Даље нећеш моћи“, чији је аутор Вања Николић, ученик наше гимназије. Награду за оригинално визуелно решење добили су Александар Миклич и Симеона Кузмановић из наше школе.
Након фестивала, ближи смо филмској уметности и ономе шта се дешава испред и иза камере док се не направи један филм. Ближи смо и идеји да је уметност покретач, као и да је она неопходна како бисмо израсли у здраве људе са изграђеним системом вредности, критичким умом, емпатијом и способношћу да се сваки човек загледа у себе и постане носилац промене у једном друштву.

Тим фестивала 2023:

• Ученици који похађају уметност и дизајн (идејни творци фестивала);
  • Теодора Кнежевић (назив фестивала);
  • Теодора Козомора (лого фестивала);
  • Лазар Магазин (аутор коришћене анимације за лого школе-некадашњи ученик наше гимназије);
  • Младен Боснић и Никола Кнежевић (веб-сајт фестивала);
  • Јелена Грујић, Душан Сиротко, Анастасија Џодан, Бојана Нешић и Марија Јовановић (изглед почетне стране веб-сајта);
  • Анастасија Џодан, Душан Сиротко, Јелена Грујић и Марко Николић (аутори прве позивнице);
  • Александар Миклич, Јелена Керкез, Ања Мичутка, Невена Шаврљуга, Стефан Шавија и Ана Филиповић (аутори друге позивнице);
  • Миња Стојиљковић, Јована Ненадић, Илина Давидовић и Ђорђе Зрилић (аутори треће позивнице);
  • Јована Ољача, Тамара Чанади, Никола Бадањац и Марко Родић (аутори четврте позивнице);
  • Марко Родић и Марко Николић (аутори музике на видео-позивницима);
  • Петар Баљ и Стефан Шавија (профил фестивала на Инстаграму);
  • Милица Вулић и Настасија Шушиловић (ауторке текста: О фестивалу) и Бојана Нешић (ауторка текстова на почетној страници веб-сајта)

Даље нећеш моћи!

Младост је та која прелази преко зацртаних граница и корача. Стварамо свој простор, постављамо своја правила... Младост не прихвата глаголе морати, забранити и одустати. Она трчи ка жељи, слободи и стваралаштву. На чувену реченицу: ,,Даље нећеш моћи!” – реци: ,,Хоћу, јер ја одређујем свој пут. ” Укажи на грешке које су већ начињене − твој поглед је оштрији. Одреди свој уметнички правац. Слушај и стварај музику коју желиш и у којој истински уживаш, негуј стил у ком се осећаш најудобније и најлепше. Бори се стварањем, а не рушењем. Ми те позивамо да своје стваралаштво покажеш и поделиш с нама, и да станеш на пут свему ономе што је лоше.

Пријатељи и спонзори фестивала

cropped-logo HORIZONTALNI-1 Kovis Sladara-thumb9651 1 image 3-D-logo-sa-sloganom-e1522829733223